Teams & Coaches 2013-14

Athletic Director: James Smith
Secretary: Maria Sisti 

Athletic Trainer: Paul Bongiorno
 









Fall Sports
Coach/Advisor







Cheerleading
Corinne Przyborowski








Cross Country Sue Bessin







Cross CountryVicki Allison 

















Field Hockey (v) Coleen Buckley







Field Hockey (jv) Rebecca Misko







Field Hockey (f) Noreen Mahoney







Football (v) Darrell Fusco







Football (ast) Jeff Reid







Football (ast)
Matthew Stanzione 








Football (ast)Kevin Wallace 







Football (ast)Dan Capriola







Football (fr)Steve Feltmann 







Football (fr)Mike Johnson







Football (Volunteer)  
Brian Capriola








Football (Volunteer)
Dan Capriola








Football (Volunteer)
Nick Lane








Football (Volunteer)
Jason Doniloski








FB Announcer
Chris Sullivan








Soccer - Boys (v) Mark Walters







Soccer - Boys (jv) Andy Schlosser







Soccer - Boys (f) Mike Schutz







Soccer - Girls (v) PJ Butler







Soccer - Girls (jv)








Soccer - Girls (f) Colleen Langlois







Tennis - Girls (v) Ginny O'Donnell







Tennis - Girls (jv)Peter Kenah
















Winter Sports Coach/Advisor







Basketball - Boys (v) John ByDook







Basketball - Boys (jv) Jeff Reid







Basketball - Boys (f) Tim Christ







Basketball - Girls (v) Mike Killingsworth







Basketball - Girls (jv) Kailee Beal








Basketball - Girls (f) Jerome Leonardi







Ice Hockey - (v)
Mark Lio








Ice Hockey (v)
Dan Lio








Ice Hockey (Volunteer)
Kevin McDonough








Skiing (v) Jeff Keith







Skiing (ast)Tammy Schmidt







Swimming (v) Dave Leshnower








Swimming (ast)open







Wrestling (v) Matthew Stanzione







Wrestling (asst)

Tom Nicholiccia









Wrestling (asst)
Tom Doerr








Wrestling (assit)
Mark Stanzione








Briarcliff Basketball (boys) Doug Mattoon


























Spring Sports Coach/Advisor







Baseball (v) Kevin Wallace







Baseball (jv) Bill Gleason







Baseball (f) Mike Leipzig







Golf open







Lacrosse - Boys (v) Tim Flynn







Lacrosse - Boys (asst)Mark Walters







Lacrosse - Boys (jv) Steve Feltmann







Lacrosse - Boys (f) Ken White







Lacrosse - Boys (asst)
Brian Tironi








Lacrosse - Boys (Volunteer)
Nick Lane








Lacrosse - Girls (v) Jen Munday







Lacrosse - Girls (ast)Jen Reid 







Lacrosse - Girls (jv)
open








Lacrosse - Girls (f) David Leshnower







Softball (v) open








Softball (jv) Noreen Mahoney








Softball (f) Kathleen Banks







Tennis - Boys (v) open







Tennis - Boys (jv)Matt Gottilla







Track (v) Sue Bessin







Track (v)Vicki Allison







Track (ast) Keri Chavez 







Track (ast) Jeff Reid 







Track (ast)open 

















 

 
 
CLOSE